top of page
רקע מתחלף.jpg

הכשרת רבנים לפסיקה ושימוש מעשי בהלכות ריבית

לקבל היתר הוראה בהלכות ריבית 

למעלה מאלף תלמידים, רבני ערים, דיינים, ומורי הוראה, כבר עברו את השימוש המעשי בבית ההוראה לענייני ריבית שבראשות הרב פנחס וינד שליט"א.

השימוש המעשי בהלכות ריבית בגישה המיוחדת של בית ההוראה הפך זה מכבר לשם דבר ומודל לחיקוי, גם לגופים נוספים, ולמקצועות אחרים בשאר חלקי התורה.

 

שלבי ההכשרה

 

תהליך הכשרת הרבנים מתפרס על פני כשנה, ומשולב מכמה מרכיבים:

  • החלק הלימודי - לימוד בשיעורים, לימוד עצמי של השלחן ערוך ונושאי הכלים, שיעורי הרחבה מקצועיים ממרצים אורחים, ושימוש מעשי בשאלות ממשיות הנשאלות ב'קו הריבית'.

 

  • שימוש מעשי - במהלך השימוש מקבלים הרבנים כלים כיצד לבחון כל שאלה ושאלה. למשל, תופעה מצויה בהלכות ריבית, שהשואל לא מספק בהתחלה את כל הפרטים המעשיים הנוגעים לשאלה, ויש צורך מיוחד לכוון את השואל לתת בפני הרב המשיב את תמונת המציאות השלמה המאפשרת פסיקה המכוונת לאמיתתה של תורה. וכן, שאלות רבות מצריכות את בירור המציאות הקיימת בשטח. לצורך כך הרבנים מקבלים עבודות מעשיות  הדורשות את בירור הנתונים השונים. לא רק את הכרת המציאות לומדים הרבנים, אלא גם ללבן את השאלות המצויות למעשה, ולנתח היטב את המשמעות העסקית וההלכתית של המציאות המונחת לפניהם והדורשת את התייחסותם.

 

  • הכרת מושגים פיננסיים - הרבנים לומדים גם להכיר מושגים פיננסיים עדכניים כמו בנק הזמן, עסקאות ברטר, כרטיסי אשראי, קופות גמל, קרנות פנסיה ועוד.

 

  • הכרת פתרונות מהודרים לבעיות מורכבות ונפוצות - לא רק להגיב למציאות נתונה לומדים הרבנים, אלא גם להכיר דרכים בהם ניתן להתמודד עם הלכות ריבית בדרך המלך ללא הגעה לאילוץ לבחירה בין הפסד כספי לבין ויתור על ההידור ההלכתי.  מציאות האשראי והריבית שנכנסת לכל פינה מחיינו, מצריכה פתרון פרקטי וישים לכל נקודה, שהרי לא ניתן להורות ללקוח שיפסיק להשתמש בכרטיס אשראי, ולא לבעל עסק שלא ייקח אשראי או ניכיון צ'יקים.

 

  • מרכיב הבחינות - בד בבד ללימוד העיוני ולשימוש המעשי, נבחנים הרבנים על החומר הלימודי הרב, במבחנים עיוניים ובמבחני הבנה.

 

בין האברכים הרבים, הלומדים בתכנית, ניתן למצוא אף בעלי עסקים, שיש להם כישרון ללימוד תורני מעמיק, ובאים לשיעורים כדי ללמוד אף את ההיבטים ההלכתיים הקשורים לעיסוקם המעשי.

 

רב מומחה

אותם שעברו את השלב הראשון של ההכשרה יכולים להמשיך בלימוד שנה נוספת. עיקר הלימוד והשימוש בשנת הלימודים השנייה יתמקד בחלקים המורכבים והסבוכים יותר בהלכות ריבית. חלקים אשר מעטים הם תלמידי החכמים המתמצאים והמתמחים בהם. הלימוד בשנה זו, נותן דגש על כל סוגי העסקאות, והשותפויות למיניהם. כמו כן עוסקים בו בשאלות ההלכתיות הנוגעות להתעסקות מול גויים, עם בנקים בחו"ל, רכישת משכנתאות של יהודים מבנקים בבעלות גויים, תיווך הלוואות בין יהודי לגוי ובין גוי לגוי, ועסקאות עם יהודי בתיווך גוי.

 

לומדים מכל העולם

הלכות ריבית אינן מן ההלכות התלויות בארץ, ועל אף העובדה שבחו"ל רוב ההלוואות נעשות עם גויים, ואין בהן איסור ריבית, בשנים האחרונות חברות רבות בחו"ל, כולל בנקים, הינן בבעלות יהודית, מלאה או חלקית.

מקו הריבית, המיועד לתושבי ארה"ב, מתברר, שדווקא בארצות הגולה, חששות הריבית חמורים בהרבה מהמציאות בארצנו הקדושה, וככל שחומרת האיסורים עולה, כך רמת המודעות להלכה יורדת. ולצערנו, ניתן למצוא חברות רבות בבעלות חרדים לדבר ה', המלוות בריבית ממש לאחיהם היהודים ללא שעולה על דעתם  שיש בכך איסור תורה ברור ומפורש.

לשם כך, הוקם מערך רבנים בחו"ל, שייתן מענה למציאות הקיימת במקומות אלו ולשאלות המתעוררות שם. וכך בשנים האחרונות קמו קבוצות שימוש, בבורו פארק, ויליאמסבורג, לייקווד, מקסיקו, לונדון, ועוד.

 

הקבוצה הדתית-לאומית

לכל ציבור יש את המאפיינים הייחודיים שלו. סגנון השאלות המיוחד לו, סגנון התשובות, שצריך להתאים לסגנונם של השואלים, ועוד. הבית לכלכלה יהודית לקח על עצמו לארגן קבוצת לימוד לשימוש מעשי בהלכות ריבית של רבנים, של אברכים, ושל בני תורה העוסקים לפרנסתם בעולם המעשה, מהציבור הדתי-לאומי לגווניו להכשרה לפסיקה מעשית בהלכות ריבית, באמצעות בית ההוראה בראשות הרב פנחס ווינד.

לחברי קבוצה זו יוצעו גם קורסים נוספים בתחומים נוספים של הכלכלה היהודית בשיתוף מגוון רחב של רבני הציונות הדתית, ותהיה העדפה בקליטתם בעתיד בפעילות של הבית לכלכלה יהודית, במחקר תורני, ובהעברת תכני הכלכלה היהודית לציבור הרחב.

 

נוכל להתחיל בארגון מעשי של התוכנית ושל הקבוצה כאשר תהיה כמות מספקת של מתעניינים.

אם מעניין אתכם לקבל פרטים מלאים על הקורס כשיפתח, השאירו כאן את פרטיכם האישיים:


הרשמה להכשרת רבנים לפסיקה

מועד פתיחה משוער - כסליו תשע"ה
מקום: ירושלים
משך הקורס: פעם בשבוע במשך כ8חודשים
במקביל ללימוד עצמי של 5-10 שעות בשבוע


 

תודה על ההרשמה

bottom of page